ICSP röviden

Az ICSP egy rövidítés, az In-Circuit Serial Programming, azaz az áramkörön belüli programozás rövidítése.
Az ICSP port egy 5 kivezetésbõl álló csatlakozó, ami egyrészt az égetõ áramkörön található(tüske aljzat), másrészt a céláramkörünkön érdemes kialakítani(tüskesor).


Tegyünk fel néhány jól megválaszolható lényegre törő kérdést:
Miért jó az ICSP megoldás?
Egy fejlesztés alatt számtalanszor módosítjuk a programot. Ha mindannyiszor kiemeljük a PIC-et a foglalatból, akkor elõbb utóbb letörik egy lába, nem beszélve a keletkezõ õsz hajszálak számosságáról!  Ha SMD tokozású PIC-et használunk, akkor más ésszerű módszer egyébként sem jöhet szóba. Kényelmes, egyszerű, biztonságos és gyors.
Mi a különbség egy ICSP-s és egy foglalatokkal ellátott égetõáramkör között?
Alapvetõen a csatlakozási felület. Sok foglalatos égetõpanelen az ICSP port is megtalálható, de ha nem, akkor kivezethetõ a belsõ vezetékekrõl, esetleg a foglalatokból.
Mi értelme van foglalatos égetõáramkört építeni?
Ha engem kérdeztek semmi, de belátom, hogy esetenként, amikor sok PIC-et kell céláramkörön kívül sorozatban programozni, akkor van némi létjogosultsága.
De akkor hogy programozom fel a haver PIC-jét, ha nincs foglalatom?
Nagyon egyszerû egy 5 eres vezeték végére egy foglalatokkal ellátott adapternyákot készíteni, vagy akár egy foglalatra is rá lehet forrasztani az 5 szálat.
Igaz, hogy tudni kell mit hova, de ez alapvetõ elvárás, már egy PIC-es amatõrtõl is!
Mi ez az 5 kivezetés?
GND, Vdd(pl. +5V), Vpp(+12,5V), PGD(adatvonal), PGC(órajelvonal).  Néha a PGD-t, és a PGC-t, az adatlap  ICSPDAT, ill. ICSPCLK néven jelöli.
Sok nyákterven a kivezetések sorrendje eltérõ lehet a gyári sorrendtõl(pl. PICKit2 sorrendjétõl), erre mindig ügyelni kell a csatlakoztatás elõtt, ellenõrizve, hogy a PIC adatlapja szerint, megfelelõ lábakra mennek-e a vonalak. A PIC tönkremehet, ha ez nincs rendben!
Milyen hosszú lehet és mibõl készüljön az ICSP kábel?
A kábel hossza kb. 10..15cm legyen és szalagkábel a legegyszerûbb megoldás. Készülhet másból is, nem kritikus, de ne legyenek szanaszét a vezetékek.
Mindig kell kábel?
Nem, pl. a PICKit2-t közvetlenül is rá lehet csatlakoztatni a portra, de van mikor nem fér oda és van mikor nem azonos az ICSP csatlakozó lábkiosztása, ilyenkor  jól jön egy kábel.
Melyik égetõk az "ICSP-s égetõk"?
Mindegyik égetõ(a foglalatos kivitelûek is) ugyanazokat a vonalakat használja belül, amelyek az ICSP porton megtalálhatóak, legfeljebb nincs kivezetve külön csatlakozóra. Így bármelyik égetõbõl kivezethetõk és használhatók.
Azok az égetõk, amelyeken csak ICSP port van kivezetve, talán nevezhetõek "ICSP-s égetõknek".
Igazából nem ilyen módon kéne jellemezni az égetõket, ebbõl is látszik.
Az ICSP kábelt rajta lehet hagyni égetés után az áramkörön a kipróbáláskor?
Ha a PGD,PGC vonalakat csak az ICSP portra vezettük ki, akkor minden további nélkül rajta hagyható,
ha másra is használjuk, akkor csak a leválasztott kimenetû égetõknél szabad. Az égető programok támogatják a Vdd(+5V) bekapcsolását, ezzel az áramkör kipróbálását(feltéve, ha a céláramkörünk nem kíván más tápfeszültségeket.)
Honnan lehet tudni, hogy leválasztott kimenetű egy égetõ?
Elsõsorban a rajzáról, ahol megfelelõ áramköri alkatrészeket kell látnunk az ICSP kivezetések meghajtásánál. Ilyen eszközök pl. a háromállapotú kimenettel ellátott pufferek(74125, stb.), vagy az analog kapcsolók(4066, stb.) De leginkább ezt a tulajdonságot a tervezõ fel szokta tüntetni, mert ez egy igen értékes tulajdonsága az égetőnek.
Hogy lehet kimérni, hogy leválasztott-e az égető PGD, PGC vonala?
Le kell ellenőrizni, amikor nem éget az égető, de a Vdd(+5V) be van kapcsolva, hogy a vonalak lebegnek-e! Ezt egy 10kohm-os ellenálláson keresztül lehet megtenni. Az ellenállás egyik végét bedugod az ICSP csatlakozó PGD, ill. PGC kimenetébe, a másik végét pedig egyszer a 0(GND), másszor a +5V-ra kell érinteni. Egy műszerrel mérni kell a vonalakat a csatlakozónál. Ha a vonalakon a feszültségek változnak közel a 0 és 5V-hoz, akkor a kimenet leválasztott. Ha csak kevésbé változik a feszültség bármelyik irányba, akkor nem leválasztott a vonal.
Ez alól van kivétel, pl. a PICKit2 és minden olyan égető, aminek a kimenetét egy ellenállással lehúzzák testre. Itt az ellenállás értékétől függően egy osztás keletkezik a vizsgáló és az osztó ellenállásától függő mértékben. Érdemes a kapcsolási rajzokon ezt megvizsgálni!
Azok az égetõk, amik nem leválasztott kimenetűek, nem jók? Nem érdemes ilyet építeni?
Megfelelõ körültekintéssel nagyon jól használhatóak az egyszerû alap égetõk is(céláramkörünkön a PGD, PGC vonalakat csak az ICSP portra vezetjük ki)! Nyugodtan lehet ilyet építeni, fõleg ha csak azért épül, hogy egy PICKit2 klónt felprogramozzunk és karban tartsunk vele!
Mi történik, ha a céláramkör 5V-os tápellátása be van kapcsolva? Rá lehet csatlakozni így?
Igen, sőt elvileg menet közben is rá lehet égetni a programot. Van néhány kivétel, amikor a céláramkört több tápfeszültség látja el és előfordulhat, hogy káros kapcsolódások keletkezhetnek. Ilyenkor érdemes a külső tápokat lekapcsolni égetés előtt.
Ezt az üzemmódot nem kell erőltetni, de kellő körültekintéssel használható.

Az ICSP bekötése a PICKit2 áramkör esetében(Bármelyik égető áramkörön megtalálhatóak az egyenértékű kivezetések):

    


frissítve: 2010.05.28.
fejlesztés alatt...
watt