Visual Basic Project indítása(alapok)


File/New Project,
A felnyíló ablakban: Standard.exe
Felnyíló ablak: Project1-Form1(Form), azon belül Form1. Itt lehet kialakítani a programunk formáját.
Jobboldalon alap helyzetben a Project Group – Group1 segéd ablakot kell látnunk.
Itt a Project1 (Project1)\Forms\Form1 (Form1) elérési úton láthatjuk a Form1-et. Ha erre kattintunk jobb gombbal, akkor kiválaszthatjuk a Form1 kód ablakát (View Code). Ebben az ablakban találhatjuk a Form1 ablak(objektum) most még üres kódrészét(Szubrutinját).

Ezt kéne látni a két lenyitható ComboBox nevezetű objektum alatt:

Private Sub Form_Load()

End Sub

Ha a baloldali Combo-t lenyitjuk, akkor először két sort láthatunk: Form, és a (General)
Ha bármelyiket kiválasztjuk látszólag nincs különbség az eredmény között, „csak” a kurzor nem ugyanott villog. Ez a kis különbség majd akkor fog jól látszani, ha több objektumot pakolunk a Form-ra, amik majd ebben a Combo-ban fognak sorakozni. A lényeg, hogy a kiválasztott objektum szubrutinjába pozícionálódik a kurzor. Az ablakban csak azok a sub-ok jelennek meg, amikben van kód, akár egy sor is. Hiába választunk ki egy objektumot, az a frissítés után el fog tűnni, de nyílván nem maga a sub, hanem csak a kijelzés. A tartalommal megtöltött sub-ok egymástól vonallal el vannak választva, ezzel is könnyítve a szerkesztést és az áttekinthetőséget. Ezen felül még két egymás feletti részre is lehet választani az ablakot, és a két részben két különböző programrészt szerkeszthetünk. Ehhez a jobboldali függőleges csúszkán felül lévő vonalkát kell levonszolni.

Ha Form, vagy objektum van baloldalon kiválasztva, akkor a jobboldali Combo tartalmazza a sub-okra vonatkozó eseményeket. Ilyen események lehetnek az egér gombjainak nyomkodása, fölémozgatás, billentyűleütés stb. Ha több eseményre is akarunk reagálni pl. egy Button-nál, akkor több sub-ot is létrehozhatunk különböző eseményekre beállítva azokat.


General:
Ha baloldalon a General van kiválasztva, akkor jobboldalon a Declarations és a saját készítésű sub-ok listájából válogathatunk. A saját sub-jainknak nincsenek eseménykezelés lehetőségei, de meg lehet őket hívni egy objektum eseménykezelésének folyományaként.
A Declarations rész beszédes, mert itt lehet létrehozni az adott Formra érvényes változókat. Ezek a változók a Formon belüli sub-okban láthatjuk, más Formokban nem.  

Több Form-ot is létre lehet hozni és azokat megjeleníteni, bezárni, rajtuk objektumokat létrehozni, azoknak az eseményeit kezelni stb.

Azok a változók, amelyek egy objektumon belül születnek, csak azon belül élnek, csak azon belül lehet őket megváltoztatni, kiolvasni tartalmukat.
Ha azt akarjuk, hogy bárhol láthatóak legyenek(bár ez nem túl szerencsés megoldás csak kényelmes), Module-ban kell őket létrehozni Public tulajdonsággal. Csak szükség esetén használjuk ezt a módszert, bár bevallom én is sokszor így használom, mert kényelmesebb kezdő értékeket adni egy változónak, vagy flag-eket változtatni, mint állandóan értékeket átadogatni a sub-ok között. Mindenesetre egy igazi profi nem így csinálja!
Azokat az eljárásokat, függvényeket is a Modulban kell létrehozni, amiket több sub fog használni. Külső fájlokban lévő rutinokat is itt kell definiálni, hogy egy sub-ból meg lehessen hívni.
Egy Modulban csak programlista van, Formot nem lehet benne létrehozni.


Objektumok.
A Fő ablak bal oldalán találhatóak az objektumok, amiket az egér gombjával kijelölhetünk, majd a Form-ra pakolhatunk. Ha itt rákattintunk egy üres felületre jobb gombbal, akkor egy menüt kapunk, ahol ki lehet választani a components menüpontot. A felnyíló ablakban nagyon sok komponenst(objektum csomagokat) tudunk kiválasztani. Itt találhatjuk többek között azt a csomagot is, amiben a ProgressBar, a Slider és még sok más objektum is benne van. Ez a komponens a Microsoft Windows Common Controls 6.0.
Arra kell ügyelni, hogy ha kiválasztunk egy komponenst és abból objektumokat használunk a programunkban, akkor az elkészült programnak szüksége lehet .ocx –es fájlokra a futáshoz. Természetesen nem azon a gépen amin fejlesztünk, hanem egy másik gépen, amin nincs telepítve a VB.

Properties ablak:
Itt a kiválasztott Form, vagy objektum (pl. Button, Listbox, Textbox stb.) tulajdonságait szerkeszthetjük. Elég egyértelmű beállítások vannak, és ki lehet próbálni büntetlenül mindet.

A Form Layout ablakban láthatjuk, hogy a Form-unk hogyan fog megjelenni a képernyőn.

Ha a programunkat le szeretnénk futtatni, akkor csak meg kell nyomni a lejátszó kék háromszöget fenn a Toolbar-on. A VB el van látva fejlett hibakeresővel, ami nagyon hatékonyan lehet dogozni.

Ha valaki már programozott QBasic-ben, akkor biztosan el tud boldogulni, akár e leírás alapján is. Amit nem tudtam leírni, arra rá lehet jönni, és ha nem megy valami, akkor nagy segítség tud lenni a rengeteg példaprogram, amit a neten lehet találni.

2004.11.08.
watt, watt@gportal.hu