Üdvözlök minden PIC-el amatőr, vagy profi szinten foglalkozó társat!

Ez a cikk a legelső égetőáramkörömet mutatja be, lecserélve a szintén első cikkemet, melyben publikáltam. Itt csak az áramkör kerül bemutatásra, a program egy külön cikket fog kapni.

Egy kis történelem:

Egy vezérlő elektronika miatt kezdtem foglalkozni a PIC-ekkel.
Az első programot egy 16F876-ba a Kónya László, PIC Mikrovezérlők Alkalmazástechnikája című könyvéhez kapott LDR-KEY-el,
(PC soros portjára csatlakoztatható halál egyszerű áramkörrel) és a hozzá járó azonos nevű programmal, és a PIC-be a vásárláskor kért és a bolt (ChipCad) által beégetett letöltő programrész segítségével égettem be. Az első projekt ezzel a megoldással is sikeresnek mondható, mert a készülékből 3db-ot építettem, és azóta napi 24 órában működnek hibátlanul. Első próbákra nyugond szívvel ajálhatom mindenkinek ezt a megoldást, és a könyvet, amivel ez jár.

Nem voltam megelégedve teljesen azzal, hogy a letöltő progi 256 bájtot elfoglal a drága memóriámból, ezért nagyon sok "igazi" programozót megnéztem és néhányat ki is próbáltam. Nem említem meg őket, nem szeretnék senkit megbántani, mert elképzelhető, hogy van akinek nagyon jól működik az adott példány, csak az én kényes ízlésemnek nem volt megfelelő.
A legtöbb programozó vagy túl egyszerű, vagy kevés a szolgáltatása, vagy túl bonyolult, vagy nem fut NT alapokon(manapság Win7-en), vagy az áramkörének megvalósítása nem a legtökéletesebb, gondolva itt az égetendő PIC direkt módon való soros portra kötésétől, az olyan égető áramkörre, aminek PIC van a közepében, és az LVP módú programozási megoldásokig sokmindenre....

Az első programozó ami kellően biztonságos és egyszerű elektronikával született (nagyon másképp nem is lehet ill. érdemes megoldani), és a vezérlő programja számomra elegendő PIC-et támogatott(A 16Fxxx családba tartozó PIC-ek. Akkor még nem voltak kaphatóak a 18F-ek, de már a C-s családot nem volt érdemes használni fejlesztésre, tanulásra), az oshon volt. ,

Ezzel a programozóval sokféle PIC-es áramkört sikerült építeni, soha nem hagyott cserben. Az zavart egy kicsit, hogy a hozzá szükséges 5 és 13V külön tápegységből származott, ami sokszor útban volt az asztalomon.
A középső A4-es lapon a WPB_LPT_v1, balra egy fejlesztés alatt álló akkutöltő látható.

Közben elérhető árban kaphatóvá váltak a 18F-es család tagjai. Elhatároztam, hogy a következő projektet ezzel a típussal fogom megépíteni. Na de itt megint a programozó kérdése vált a legnagyobb gonddá. Gyakorlatilag  még nem lehetett találni erre alkalmas programot
(2003-ban). Reménykedtem az oshon-ban, hogy talán fejleszt, de úgy látszik, hogy Ő megmarad a 16F-es vonalon mind a mai napig. (Közben megjelent néhány 18F-t támogató égető az oshontól (2006.08))

Elhatároztam, hogy magam írok egy égető programot(Ma már 18F,16F,12F támogatással. 2011.01.), és ha már új lesz a program a régi áramkört is feltuningolom. Az áramkör kapott egy DC-DC tápegységet, ami 5V-ból 12V-ot is készít, és az 5V-ot a PC-ből nyerem, vagy a céláramkörből(az az áramkör, amit fejlesztünk). Ezzel gyakorlatilag a tápegység megszűnik különálló egységként létezni és az égető csak a PC-hez és a PIC-hez csatlakozik. Az áramkör többi része csak néhány finomításon ment keresztül.

Mivel az égetőáramkörök gyakorlatilag azonosak, minden olyan PIC-et lehet égetni velük, amelyek elviselik az 5V-ot és valamelyik programozó szoftver támogatja.

Az egyik kíválló fórumtársunk arnd más megoldást alkalmazott. Ő egy
Bojan Dobaj féle égető áramkört épített, amely mint kiderült teljesen egyforma felépítésű, mint az oshon és az én áramköröm. Viszont a 12V előállítására más tápáramkört, egy MC34063 SMPS IC használ.

Tulajdonképpen e dolgok egybevágása indított arra, hogy ezt az összefoglalót megírjam.
A továbbiakban mindhárom áramkört bemutatom. (arnd, oshon, és
Bojan Dobaj utólagos engedélyével és el nem vitatott jogaikkal, nem beszélve hálámról!).

Akkor lássuk!
Az eredeti oshon áramkör:


Az eredeti Bojan Dobaj féle áramkör amit arnd használ:
p16pro_Bojan_Dobaj_mod.gif

Alternativ megoldás a Vpp előállítására:


A saját fejlesztésű áramköröm(WPB_LPT_v1):



Látható, hogy a tápellátáson 
kívül a megoldások egybevágnak, "egy" rajz van gyakorlatilag.
A tápfeszültség megoldások közül arnd megoldását és a sajátomat javaslom ízlés szerint. Mindkettő megbízható és teljesíti a kívánt feszültségértékeket.

Ha valakinek nem szimpatikus a PC-ről történő tápfesz előállítása, az nyugodtan használhat külső tápegységeket is, csak a 5V(Vdd) és 12V(Vpp) feszültségek legyenek stabilak és szűrtek.

Néhány kép az elkészült égetőmről(ez olyan rég volt, hogy még kézzel rajzoltam a nyákokat):
A kézzel rajzolt nyáklap
Alkatrész oldali kép
Ugyanaz más szögből
A programozó a céláramkörre csatlakoztatva



*********************************
LETÖLTÉSEK:
Kapcsolási Rajz: 
WPB_LPT_v1 rajz.cct


A WPB_F18 nyákrajza:
A nyákrajz képe
A nyákterv

A tervek megnyitásához szüséges programok demó változatát le lehet tölteni innen:
DesignWorks4Setup.zip
cm2000trialversion.zip
Ha segítség kell, írjatok e-mailt!

**********************************


A leírásban a következő forrásokra hivatkoztam:

Az oshon programját 16F-ekhez(és 2006-tól 18F-ekre is), saját oldaláról lehet letölteni:
http://www.oshonsoft.com/

A
Bojan Dobaj féle kapcsolást itt lehet megnézni:
P16PRO Programmer



Változások, Fejlemények:

Fejlemények: (2006.09.26)
Sokan megépítettétek az égetőt, aminek örülök, mert sok új hasznos információ látott napvilágot. Ezeket felsorolnám:

- Sok esetben kábelek hosssza kritikus volt(30cm printer). Nem alkalmazható 1,5m-es printer hosszabító kábel sem(néha működik). Az ICSP kábel hossza nem lehet több 20cm-nél, ha nincs minden ér között egy árnyékoló testre kötött ér. Ezzel a megoldással viszont
állítólag lehet hosszabb kábeleket is használni(le fogom tesztelni). Úgy tűnik a legjobb megoldás az, ha a printer kábel nagyon rövid(nyák áttervezéssel belefér egy nagyobb printer csatiba az egész áramkör), az ICSP pedig hosszabb, mindez a fenti árnyékolós megoldással kiegészítve.
- Az is sokat segít a hibátlan égetéshez, ha a rajzon utólag berajzolt két 22pF kondit beépítjük. Ezt legkönnyebben SMD kivitelű kondikkal lehet megtenni amiket az ICSP kivezetésekhez forrasztunk a nyákra az adat és az órajelhez.
(Az új nyákon már rajta van a helye, SMD kondiknak)

- Születtek olyan kiegészítések is(Potyo fórumtárs), ahol egy 4066-os analog kapcsoló arról gondoskodik, hogy amikor nincs égető feszültség aktiválva, akkor az égető kimeneteket leválasztja a PIC-ről. Ez is egy hasznos megoldás lehet, ha céláramkörben programozunk, és az égető lábakat használni szeretnénk másra. Persze itt is figyelni kell az áramköri kialakításra, mert nem minden megoldásban lehet ezt a módszert alkalmazni.

- A program módosítva lett, más égető elektronikákra is illeszteni lehet. Erről bővebben a WPB_infok-ban. 

- Sok kérdés érkezett az általam fejlesztett Verify égetési mód eljárás működéséről, ezt foglaltam össze:
A Verify égetési mód leírása: Verify_mod_info.html

Fejlemények: (2007.11.21)

- Kiderült, hogy nagyon sok 7406, 74LS06 nem megbízható. Ezért a 7407-es beépítése javasolt. Akiknél a 7406 jól működik, nem kell cserélni, de új áramkör építésekor érdemes ezzel építkezni! 7407-et hibásan működni még nem láttam! Bármely áramkörben, amiben 7406 van és netán nem akar égetni, ki lehet cserélni a 07-re, ha más komoly baj nincs, menni fog!
Az égető programok vonalainak polaritását(port beállításoknál) fel kell cserélni ilyenkor, más módosítás nem szükséges!  (Vdd, Vpp, PGD
, PGD(In), PGC) 


Kapcsolat:
Ha kérdés vagy véleményetek van, kérem a wattmep@tvn.hu címre írjatok.
Vagy a fórumon is megtalálhatjátok a válaszokat: 
PIC égetés, hibák, problémák, kérdések.

2003.08.31. @watt

frissítve: 2013.07.16.

Jó égetést!